Mój koszyk

iPhone nie ładuje się – co zrobić?

  |  

U każdego użytkownika może dojść do sytuacji, w której iPhone nie chce się ładować. Od razu na myśl przychodzą czarne scenariusze, które wskazują na uszkodzoną baterię i konieczność przeprowadzenia kosztownej naprawy. Nie zawsze musi tak być. Z tego artykułu dowiesz się, jak diagnozować problem, gdy iPhone się nie ładuje, poznasz najczęstsze przyczyny problemów z ładowaniem oraz dowiesz się, jak im zapobiegać. 

iPhone nie ładuje się – co zrobić?

 

Jak zdiagnozować problemy z ładowaniem?

Problemy z ładowaniem iPhone’a mogą być powodowane przez różne czynniki. W większości przypadku nie dotyczy to uszkodzonej baterii i problem można wyeliminować relatywnie niedużym kosztem. Na samym początku warto przeprowadzić kilka testów w celu wykluczenia podstawowych przyczyn, dlaczego iPhone podłączony do baterii nie ładuje się. 

 

Restart iPhone’a

Na samym początku warto zrestartować iPhone’a. Może okazać się, że zwykłe wyłączenie i włączenie urządzenia sprawi, że telefon zacznie się ładować. Możesz też postawić na przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Zanim to zrobisz, upewnij się, że kluczowe dane i informacje zostały zgrane. W przeciwnym razie utracisz je bezpowrotnie. 

 

Sprawdzenie innych kabli ładowania i ładowarek

Problem z ładowaniem iPhone’a może dotyczyć uszkodzonego adaptera ładowarki lub kabla. W związku z tym rekomendujemy sprawdzenie innych kabli i ładowarek. Być może masz je w domu lub możesz pożyczyć je od znajomych. Alternatywą jest udanie się do punktu serwisu i naprawy telefonów komórkowych i skorzystanie z jego usług. 

 

Sprawdzenie ustawień dotyczących baterii

Jeżeli ładowarka iPhone nie ładuje telefonu, to warto sprawdzić ustawienia baterii. Zrobisz to z poziomu ustawień telefonu. W ten sposób można określić poziom zużycia akumulatora. Może okazać się bowiem, że jego wydajność jest już bardzo niska i konieczna jest wymiana. 

 

Najczęstsze przyczyny problemów z ładowaniem

Jest kilka podstawowych przyczyn tego, czemu iPhone się nie ładuje. Poniżej w kilku zdaniach opisano wybrane z nich. 

 

Uszkodzony kabel lub adapter ładowania

Dlaczego iPhone się nie ładuje? Odpowiedzialna za to może być zepsuta ładowarka do iPhone’a. Uszkodzenie może dotyczyć zarówno adaptera, jak i kabla. Jeżeli tylko to jest problemem, to wystarczy kupić nową ładowarkę lub kabel i po kłopocie. Możesz również sprawdzić, jak naprawić ładowarkę od iPhone’a i czy jest to opłacalne. W tym celu skorzystaj z autoryzowanego punktu serwisu urządzeń Apple. 

 

Zanieczyszczony lub uszkodzony port ładowania

Kolejnym powodem może być uszkodzony lub zanieczyszczony port ładowania. Często dzieje się tak, że iPhone wykrywa ładowarkę, ale nie ładuje. W takiej sytuacji warto oczyścić port i spróbować ponownie. Może okazać się, że dostał się do niego piasek lub inne zanieczyszczenia, co blokuje połączenie i przesył energii. 

 

Zużycie baterii

Z czasem wszystko się zużywa. Dotyczy to również baterii iPhone’a. Proces jej degradacji może przyspieszyć niewłaściwa eksploatacja urządzenia. Aktualny stan baterii możesz sprawdzić w ustawieniach. 

 

Jak rozwiązać problemy z ładowaniem iPhone’a?

Co zrobić, gdy iPhone nie ładuje się? Sposób rozwiązania tego problemu zależy przede wszystkim od jego powodu. Kluczem jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Jeżeli podstawowe metody zawodzą, to koniecznie udaj się do profesjonalnego serwisu. Próba rozwiązania problemu we własnym zakresie może doprowadzić do większych uszkodzeń i jednocześnie większych kosztów ich naprawy. 

 

Czyszczenie portu ładowania

Jeżeli iPhone nie reaguje na ładowarkę i odpowiada za to zanieczyszczony port ładowania, to należy go oczyścić. W tym celu przedmuchuje się go sprężonym powietrzem. Innym sposobem jest skorzystanie z dedykowanego środka czyszczącego, który wprowadza się do portu. Środek ten szybko się ulatnia. 

 

Wymiana kabla lub ładowarki

Jeżeli problem z ładowaniem iPhone’a leży po stronie ładowarki lub kabla, to wystarczy go je wymienić. Zanim się na to zdecydujesz, to sprawdź, czy po wykorzystaniu innego kabla lub ładowarki telefon się ładuje. Jeżeli nie, to wina leży gdzie indziej. Może to być zepsute wejście ładowania iPhone’a lub jeszcze inny powód. 

 

Reset do ustawień sieciowych

Często wystarcza reset do ustawień sieciowych. Problemy z ładowaniem mogą wynikać z tego, że system się zawiesi. Czasem dochodzi do takiej sytuacji, że ikona ładowania iPhone’a jest widoczna, a mimo to bateria się nie ładuje. Zanim zdecydujesz się na przywrócenie ustawień fabrycznych, zgraj dane do chmury lub na dysk. 

 

Kiedy udać się do serwisu?

Jeżeli nie jesteś w stanie wyeliminować problemu we własnym zakresie, to udaj się do autoryzowanego serwisu Apple. Jest to niezbędne m.in. wtedy, gdy powodem problemów jest zepsuty port ładowania iPhone’a czy też uszkodzona bateria. 

 

Zapobieganie problemom z ładowaniem

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego typu problemów, warto odpowiednio dbać o telefon. Oznacza to m.in. unikanie noszenia go w kieszeni, gdzie mogą znajdować się piasek lub inne zanieczyszczenia. Ponadto ładowanie telefonu powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami i optymalnie utrzymywać poziom naładowania baterii na poziomie 20-80%. Zwiększy to jej żywotność, dzięki czemu zmniejszysz koszty eksploatacji urządzenia w dłuższej perspektywie. 

 

Ładowanie bezprzewodowe jako alternatywa

Jeżeli powodem problemów jest zepsute wejście do ładowarki iPhone’a i nie chcesz ponosić dużych kosztów naprawy urządzenia, to alternatywą jest ładowanie bezprzewodowe. W tym celu stosuje się stację ładującą i na nią kładzie się urządzenie. Standardowo telefony iPhone mają domyślnie włączone ładowanie bezprzewodowe. 

Ostatnio na blogu
Nagrywanie rozmów iPhone
Nagrywanie rozmów iPhoneZastanawiasz się nad tym, jak nagrywać rozmowy na iPhone. Dostępnych jest kilka...
Kontrola rodzicielska iPhone
Kontrola rodzicielska iPhoneProducent Apple zadbał o to, aby jego urządzenia były dostosowane do potrzeb różnych...
Jakie słuchawki do iPhone’a wybrać?
Jakie słuchawki do iPhone’a wybrać?Słuchawki do iPhone’a to jedne z podstawowych akcesoriów, których...
Newsletter Cortland
Korzystaj z okazji, promocji i rabatów. Zapisz się już dziś, otrzymasz kod na pierwsze zakupy.
Newsletter - Icon
Zakończenie działania Klubu Cortland

Od 01 lipca 2024 klub Cortland zakończy swoją działalność. Zachęcamy do wykorzystania zgromadzonych punktów do 30 czerwca 2024.

 

Po tym terminie punkty stracą ważność.

Sprawdź stan punktów
Download App - Photo