W trakcie kierowania pojazdem chętnie słuchamy ulubionej muzyki, interesujących podcastów oraz wciągających audiobooków. Wskazówki dojazdu do celu nierzadko otrzymujemy zaś dzięki zainstalowanej na naszym smartfonie aplikacji nawigacyjnej. Należy jednak podkreślić, że obsługiwanie smartfona w trakcie jazdy jest niebezpieczne i niezgodne z prawem. Warto więc zainteresować się wygodnym i przede wszystkim bezpiecznym sposobem korzystania z iPhone’a w samochodzie. Odpowiedzią na stale rosnące wymagania właścicieli nowoczesnych pojazdów jest bowiem rozwiązanie o nazwie Apple CarPlay. Co oferuje ta funkcja i w jaki sposób aktywować ją w samochodzie?
iPhone w samochodzie? Wypróbuj Apple CarPlay!
Funkcja o nazwie CarPlay powstała z myślą o kierowcach i znacznym ułatwieniu im obsługi smartfona marki Apple podczas kierowania pojazdem. Ideą tego rozwiązania jest połączenie iPhone’a z kompatybilnym środowiskiem multimedialnym samochodu. W efekcie na ekranie systemu inforozrywki wyświetlany jest uproszczony widok smartfona. Dzięki temu uzyskujemy wygodny dostęp do ulubionych aplikacji. Możemy więc bez niepotrzebnego rozpraszania się wykonywać połączenia telefoniczne, śledzić trasę w programie Mapy, przełączać utwory, a nawet sterować urządzeniami smart home dostępnymi w HomeKit.
Wspierane przez rozwiązanie Apple CarPlay aplikacje mogą być obsługiwane również przy użyciu wirtualnego asystenta Siri. To wygodny sposób na przykład na wyznaczanie trasy podróży lub zainicjowanie połączenia telefonicznego z wykorzystaniem poleceń głosowych. Wykorzystanie tej właśnie metody sterowania gwarantuje bezpieczeństwo, nie rozprasza kierowcy i pomaga w jeszcze skuteczniejszym skupieniu się na drodze.
Apple CarPlay — jak zainstalować?
Przed skorzystaniem z Apple CarPlay musimy upewnić się, że posiadany przez nas system multimedialny pojazdu wspiera to rozwiązanie. Trzeba też pamiętać o koniecznej aktywacji funkcji asystenta Siri. Możesz to w łatwy sposób zrobić w sekcji Ustawienia swojego smartfona. Z punktu widzenia użytkownika, najważniejszą informacją jest to, że skorzystanie z tej funkcjonalności nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Niezbędny jest więc tylko smartfon Apple oraz samochód obsługujący CarPlay. Z dokładną listą modeli można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej producenta. Znajdziemy na niej między innymi auta takich marek jak Alfa Romeo, Audi, BMW czy Ford. Zaimplementowany w niektórych modelach Volkswagena Apple CarPlay pozwoli w związku z tym cieszyć się z podróży tak, jak jeszcze nigdy dotąd.
CarPlay obsługuje zarówno łączność przewodową, jak i bezprzewodową. Wszystko zależy od tego, którą z tych dwóch metod wspiera posiadany przez użytkownika samochód. Jeżeli dostępny w pojeździe system multimedialny jest kompatybilny z obiema, warto wybrać tę, która będzie po prostu najwygodniejsza. Apple CarPlay bez kabla? To jak najbardziej możliwe!
Apple CarPlay — jak włączyć?
Po upewnieniu się, że znajdujący się w naszym aucie system inforozrywki obsługuje tę funkcję, możemy przystąpić do jej błyskawicznej aktywacji. Łączenie z wykorzystaniem przewodu jest bardzo proste. Wystarczy podpiąć naszego iPhone’a do portu USB, który znajduje się w samochodzie. Trzeba jednakże pamiętać o tym, aby korzystać w tym przypadku z oryginalnego kabla Lightning-USB z certyfikatem Apple MFi. Po poprawnym podłączeniu może wyświetlić się komunikat z prośbą o potwierdzenie włączenia CarPlay w systemie multimedialnym. Jego zatwierdzenie skutkować będzie natychmiastowym wyświetleniem interfejsu iPhone’a. Od teraz będziemy mogli w łatwy sposób sterować funkcjami naszego smartfona z poziomu ekranu zamontowanego w samochodzie.
Połącz się z Apple CarPlay bezprzewodowo
Jeśli posiadany przez nas pojazd obsługuje Apple CarPlay bluetooth, warto zdecydować się na wykorzystanie właśnie tej opcji jego komunikacji ze smartfonem. Przed przystąpieniem do połączenia należy sprawdzić, czy systemie samochodu włączono tryb łączności bezprzewodowej. Następnie wystarczy przenieść się do menu Ustawienia, później przejść do sekcji Ogólne, potem CarPlay i Dostępne samochody. Na końcu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wskazać pojazd i ewentualnie potwierdzić zgodność kodu cyfrowego wyświetlanego na obu ekranach lub zatwierdzić zgodę na użytkowanie funkcjonalności.
CarPlay — wygoda i bezpieczeństwo
Interfejs tego rozwiązania jest prosty oraz intuicyjny. Duże i przede wszystkim czytelne przyciski ułatwiają nawigowanie i sprawiają, że najważniejsze funkcje mamy zawsze w zasięgu ręki. Na ekranie wyświetlana jest też godzina, zasięg sieci komórkowej i praktyczne widżety. Użytkownicy mogą korzystać z wielu dostępnych na smartfonie aplikacji. Są to na przykład Mapy, Muzyka, Spotify, Podcasty, Kalendarz oraz WhatsApp. Ich obsługa może więc odbywać się bez konieczności sięgania po smartfona, co w trakcie jazdy jest szczególnie niewygodne i niebezpieczne. Dostępny w Skodzie czy też Toyocie Apple CarPlay na nowo zdefiniował sposób, w jaki nasz iPhone komunikuje się z pojazdem. Opiera się bowiem na wysokiej responsywności, prostocie obsługi i stabilności połączenia. Jeśli tylko posiadany przez Ciebie samochód wspiera funkcjonalność CarPlay, nie powinieneś przechodzić obok niej obojętnie.