Aplikacja: Znajdź mój iPhone
Prawdopodobnie masz zainstalowaną na swoim iPhonie aplikację Znajdź mój iPhone. Jeśli włączona jest odpowiednia funkcja, a Twój telefon korzysta z danych pakietowych (np. sieci 3G) lub jest podłączony do Wi-Fi, wystarczy, że zalogujesz się na stronie www.icloud.com/find z dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego. Po zalogowaniu powinieneś zobaczyć aktualną (lub ostatnio dostępną) lokalizację iPhone’a. Udaj się w to miejsce i jeśli będzie to konieczne, odtwórz dźwięk na swoim telefonie za pomocą wspomnianej już wcześniej przeglądarce.
Nie mogę zlokalizować mojego iPhone’a – co robić?
Jeśli na mapie nie pojawia się lokalizacja Twojego iPhone’a, niewykluczone, że nie ma on połączenia z siecią, rozładowała się bateria lub ktoś celowo wyłączył urządzenie. Zaginiony telefon możesz przełączyć w tryb Utracony, dzięki czemu będziesz mógł wyświetlić na ekranie krótką informację, np.
Jeśli znalazłeś mojego iPhone’a, proszę o tel. +48 123 456 789.
Znalazca lub złodziej nie będzie miał także dostępu do żadnych prywatnych informacji, gdyż wszelkie dane zostaną zablokowane kodem. Możesz także wymazać całą zawartość iPhone’a, aby żadne wiadomości, e-maile lub zdjęcia nie zostały odczytane przez osoby trzecie – w tym celu skorzystaj z opcji zdalnego wymazywania danych.
Zgubiłem iPhone’a, co więcej mogę zrobić i gdzie zgłosić?
Oprócz powyższych wskazówek pamiętaj także o możliwości zgłoszenia utraty telefonu lokalnym organom ścigania oraz Twojemu operatorowi sieci komórkowej. Warto zmienić także hasła do kont internetowych oraz powiadomić bank, aby uniemożliwić jakikolwiek nieautoryzowany przelew środków pieniężnych.
Pamiętaj, jeśli funkcja Znajdź mój iPhone była włączona, Twojego iPhone’a nie da się wyzerować bez podania hasła do Apple ID, przez co jest on tzw. cegłą, z której znalazca/złodziej nie będzie miał żadnego pożytku. Na wszelki wypadek obserwuj jednak aukcje internetowe oraz obdzwoń lokalne lombardy i punkty sprzedaży używanych telefonów. W wielu przypadkach telefon udaje się odnaleźć – często zostawiamy go w kawiarniach, taksówkach lub w pracy. Skontaktuj się z osobami pracującymi w miejscach, gdzie ostatnio przebywałeś – być może ktoś znalazł Twojego iPhone’a i oddał go pracownikom. Na pewno pomoże Ci w tym notatka wyświetlana na ekranie, o której pisaliśmy kilka akapitów wyżej.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki nigdy nie będą Ci potrzebne, ale na wszelki wypadek warto wiedzieć, jak się zachować się w takiej sytuacji. Jeśli trafiłeś tutaj z powodu utraty urządzenia, przeczytaj historię Sylwii Górajek – być może podniesie Cię nieco na duchu.
Lokalizator Apple AirTag i dodatkowe ubezpieczenie
Chciałbyś zabezpieczyć się przed kradzieżą? Pomyśl o noszeniu w torbie/plecaku lokalizatora AirTag oraz o dodatkowym ubezpieczeniu, które możesz dokupić w dniu zakupu iPhone’a. Uchroni Cię ono przed wysokimi kosztami naprawy, kiedy Twój iPhone upadnie na chodnik, zostanie zalany lub skradziony. Dowiedz się więcej o Pakiecie Bezpieczeństwa. Dodatkowo, zalecamy, aby raz na jakiś czas pamiętać o zrobieniu kopii zapasowej oraz zarchiwizowaniu zdjęć z telefonu – dowiedz się, jak to zrobić z naszego wpisu poradnikowego.