Ile cykli ładowania ma bateria MacBooka?
Nieodzownym elementem eksploatacji MacBooka jest zużycie baterii. Jej żywotność można określić w liczbie cykli ładowania. Co to takiego? Następuje po całkowitym rozładowaniu baterii w komputerze. Jeśli wyjściowo MacBook ma baterię naładowaną do 100%, następnie rozładuje ją do 0% i ponownie naładuje, właśnie nastąpił jeden cykl. Większość użytkowników nie pracuje jednak na baterii w ten sposób. Jeśli więc jednego dnia użytkownik wykorzysta 50% baterii, następnie naładuje komputer do 100%, a drugiego dnia ponownie zużyje 50% i naładuje sprzęt – również zamyka jeden cykl ładowania.
Baterie mają ograniczoną liczbę cykli ładowania. Zanim akumulator przekroczy zakładany przez producenta limit, powinna stracić maksymalnie 20% swojej pojemności. Potem wydajność może wyraźnie spaść, a jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana baterii. W MacBookach można monitorować, ile cykli ładowania wykonała bateria w urządzeniu. Wystarczy wykonać następujące czynności:
1. Kliknąć w logo Apple w lewym górnym rogu ekranu
2. Wybrać opcję Ten Mac, a następnie Raport systemowy,
3. Przejść do zakładki Zasilanie. Bieżąca liczba cykli ładowania baterii jest wyświetlana w sekcji Informacje o baterii.
Limit cykli ładowania jest różny dla określonych modeli MacBooków. Niemniej na stronie Apple można precyzyjnie sprawdzić, jaka jest granica dla MacBooka, MacBooka Air czy MacBooka Pro. Baterie zostały rozwijane w kolejnych generacjach, co widać w liczbach. Dla przykładu MacBooki produkowane do 2009 roku miały maksymalną liczbę cykli ładowania na poziomie 300, natomiast modele, które pojawiły się na rynku po 2010 roku cechował limit aż 1000 cykli. Ta granica czasowa dotyczy również MacBooków Air oraz MacBooków Pro. Bateria wpływa na czas pracy i komfort użytkowania komputera. Dlatego tak ważne jest świadome zapewnienie akumulatorowi optymalnych warunków pracy. Jak tego dokonać?
Zoptymalizuj ustawienia pod kątem baterii i pamiętaj o aktualizacjach MacBooka
Czasami MacBook używany jest w trybie mieszanym, co oznacza częste podłączanie i odłączanie urządzenia od ładowarki. Trudno wtedy za każdym razem pilnować, żeby ustawienia komputera były optymalne dla baterii. Na szczęście można to zautomatyzować dzięki panelowi preferencji oszczędzania energii. MacBook dobrze wie, kiedy jest podłączony do zasilania sieciowego, a kiedy zdany jest wyłącznie na baterię. Warto na samym początku użytkowania ustawić tryb, który pozwoli dłużej pracować na baterii MacBooka.
Ważnym aspektem, który przekłada się również na żywotność baterii jest aktualne oprogramowanie MacBooka. Należy dbać o to, żeby komputer pracował na najnowszej wersji oprogramowania macOS. W standardowym trybie użytkowania, kiedy urządzenie jest ciągle podłączone do sieci, system co tydzień sprawdza, czy dostępne są aktualizacje. Jednak to do użytkownika należy decyzja, czy i kiedy wykonać aktualizacje. Nie ma co zwlekać z tym zadaniem, gdyż nowsze wersje dbają również o wydajność pracy na baterii w MacBookach. Aby się upewnić, że na komputerze zainstalowano najnowsze oprogramowanie, można przejść do menu Apple i wybrać polecenie uaktualnienia oprogramowania.
Sposoby na dłuższą pracę na baterii w Twoim Macbooku
Czas na sprawdzone dobre nawyki, które mogą wydatnie wydłużyć czas pracy MacBooka na baterii. Czasami można się zdziwić, jak bardzo pojedyncze ustawienie czy aplikacja wpływają na zużycie energii. O czym w szczególności powinno się pamiętać?
Jasność ekranu a wpływ na oszczędzanie energii w MacBooku
Jedno z podstawowych, a jednocześnie najbardziej nieoczywistych ustawień dotyczących baterii w komputerze. Domyślnie, zaraz po odłączeniu zasilacza, ekran MacBooka przygasa. Nie jest to złośliwość ze strony urządzenia, a automatyczne działanie w celu oszczędności energii. Maksymalne podświetlenie ekranu jest bardzo energochłonne, dlatego jeśli nie ma takiej potrzeby, warto zmniejszać jasność. Będzie to korzystne zarówno dla akumulatora, jak i oczu użytkownika.
Podświetlenie klawiatury MacBooka
Skoro już o podświetleniu mowa, warto zwrócić uwagę na klawiaturę. Możliwość jej podświetlenia po zmroku bywa bardzo przydatna, jednak w ciągu dnia lub w dobrze oświetlonym pomieszczeniu można w ten sposób wyłącznie zużywać energię baterii. Efekt nie będzie tak duży jak w przypadku ustawień jasności ekranu, ale z pewnością przyczyni się do wydłużenia czasu pracy bez konieczności ładowania.
Usypianie Macbooka w czasie bezczynności
Przejście w stan uśpienia to wydatna oszczędność baterii. Kiedy tylko MacBook jest nieużywany, warto wygasić ekran i uśpić aplikacje, żeby nie pobierały zbyt dużo energii. Można to zrobić za pomocą polecenie lub zwyczajnie zamykając pokrywę komputera, kiedy się od niego odchodzi.
Odłączenie innych urządzeń z portu USB w Twoim laptopie
Poprzez MacBooka można ładować inne urządzenia, jak chociażby iPhone czy iPad. Wiąże się to jednak z intensywnym wykorzystaniem baterii komputera. Dlatego Apple zaleca podłączanie urządzeń przez port USB tylko w czasie, kiedy MacBook jest podłączony do zasilacza. Jeśli nie ma takiej możliwości, znacznie korzystniejsze jest ładowanie przy pomocy dedykowanej ładowarki. Warto pamiętać, że nawet podłączanie telefonu czy tabletu z myślą o przesyłaniu danych wpływa na zużycie baterii. Co więcej, nawet wysunięcie karty SD jest dobrą praktyką dla energooszczędności.
Wyłączenie zbędnych aplikacji oszczędza baterię
Niektóre aplikacje są wyjątkowo nieprzyjazne dla baterii. Potrafią znacząco obciążyć procesor oraz kartę graficzną, zabierać pamięć podręczną, a to wszystko w momencie kiedy użytkownik w ogóle z nich nie korzysta. Dla dobra baterii w MacBooku warto kontrolować zarówno aplikacje, które uruchamiają się wraz ze startem systemu, jak i te działające w tle po zamknięciu. Służy do tego monitor aktywności lub dedykowane programy, służące do optymalizacji wydajności sprzętu. Dobrym przykładem niechcianych energochłonnych programów mogą być komunikatory internetowe. Aplikacje do wideokonferencji zazwyczaj domyślnie uruchamiają się wraz ze startem systemu. Program potrzebuje energii na rozruch, ściągnięcie aktualizacji, odbiór zaległych wiadomości i jeszcze kilka aktywności, które użytkownikowi w ogóle nie są potrzebne. Dlatego dobrze sprawdzić ustawienia poszczególnych aplikacji, żeby uniemożliwić im obciążanie komputera oraz baterii.
Praca bez Bluetooth i Wi-Fi a żywotność baterii w MacBooku
Bezprzewodowe łączenie z siecią oraz korzystanie z takich akcesoriów jak myszka Bluetooth to coraz częściej nieodzowny element korzystania z komputera, jednak jeśli najważniejsza jest długość pracy na baterii, czasami warto poświęcić wygodę na rzecz dłuższej żywotności. Zarówno Wi-Fi, jak i Bluetooth nieustannie pracują, monitorując dostępne w okolicy urządzania. Cały czas czuwają, do czego potrzebują naturalnie energii. Często w smartfonach można zauważyć, że w trybie skrajnie energooszczędnym oprogramowanie samoistnie wyłącza Wi-Fi, transmisję danych komórkowych oraz Bluetooth. W przypadku MacBooka jest podobnie, gdyż łączenie bezprzewodowe ma spore przełożenie na stan baterii.
Wymiana baterii MacBook – kiedy i jak to zrobić?
W starszych modelach MacBooków wymiana baterii była bardzo prosta. Kiedy wydajność spadała, a granica cykli ładowania została przekroczona, wystarczyło zwolnić blokady i wypiąć baterię. Potem wystarczyło zastąpić stary egzemplarz nowym, najlepiej kupionym w autoryzowanym salonie. W przypadku nowszych modeli jest to dużo trudniejsze i wiąże się z koniecznością fachowej ingerencji. Dlatego zaleca się skorzystanie z usług Autoryzowanego Serwisu Apple Cortland, gdzie profesjonalnie, a przede wszystkim bezpiecznie można wymienić baterię na nową i cieszyć się dłuższym czasem pracy bez zasilacza.
Zachęcamy do przeczytania pozostałych wpisów poradnikowych, które znajdują się na blogu Cortland, w tym np. Jak wykonać zrzut ekranu na MacBooku?