Tablety od Apple są bez wątpienia urządzeniami wszechstronnymi. Świetnie sprawdzają się w trakcie pracy z dokumentami, komunikatorami oraz zaawansowanymi aplikacjami. Z ich pomocą odpowiemy na maile, zrealizujemy płatności oraz dokonamy szybkich zakupów przez Internet. Użytkownicy cenią sobie ponadto ich mobilność, a także długi czas pracy na baterii. Dzięki temu oglądanie filmów, przeglądanie stron internetowych oraz granie w gry są jeszcze bardziej wygodne. Pracownicy branży kreatywnej wykorzystują też swoje iPady oraz rysiki Apple Pencil do rysowania. Popularny i praktyczny zestaw staje się więc ich podstawowym, i przede wszystkim uniwersalnym, narzędziem pracy, skutecznie wspierającym procesy twórcze.
Tablet graficzny — jaki wybrać?
Na rynku znajdziemy wiele tabletów do rysowania, które różnią się od siebie między innymi powierzchnią roboczą i proporcjami, rozmiarem, próbkowaniem, dokładnością rysika oraz oczywiście ceną. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że są to sprzęty skierowane do konkretnej grupy odbiorców z jasno sprecyzowanymi oczekiwaniami. Mogą to być proste urządzenia, które do prawidłowego działania wymagają podłączenia do komputera. Inną grupę stanowią natomiast tablety samodzielne. Są wyposażone w wyświetlacz, więc łączność z komputerem nie jest w ich przypadku koniecznością. Obsługę każdego z tych sprzętów umożliwia kompatybilny rysik, który jest zarazem podstawą pracy z tego typu tabletami. Ważne, aby obsługiwał możliwie jak największą liczbę poziomów nacisku oraz pochylenie, a dodatkowo był lekki i poręczny. Wybór odpowiedniego sprzętu zależy w takim razie od zastosowania, budżetu, wymagań dotyczących wielkości obszaru roboczego i oferowanego przez producenta oprogramowania.
Jaki iPad do rysowania?
Tablet od firmy Apple doskonale sprawdzi się w wielu codziennych zadaniach, a drzemiący w nim potencjał możemy wykorzystać również w przypadku szkicowania, obróbki zdjęć oraz projektowania graficznego. Jest urządzeniem w pełni samodzielnym, więc efekty naszej pracy są od razu widoczne na jasnym i czytelnym ekranie. iPad i rysowanie? To para idealna!
Podstawą jest, by wybrany przez nas iPad do rysowania charakteryzował się dużym wyświetlaczem oraz wydajnymi podzespołami gwarantującymi jego płynne działanie w każdej sytuacji. Nie bez znaczenia jest również wsparcie dla rysika Apple Pencil, dlatego też warto wziąć ten czynnik pod uwagę. W sprzedaży jest już dostępna druga generacja tego akcesorium, która oferuje niskie, niedostrzegalne wręcz opóźnienie wynoszące zaledwie 9 ms. To znacznie mniej, niż w przypadku rozwiązań proponowanych przez producentów tabletów do rysowania. Stylus zapewnia również dokładność co do piksela oraz magnetyczne przyłączanie się do iPada Pro lub iPada Air, co umożliwia zarazem jego bezprzewodowe ładowanie. Warto podkreślić, że ta funkcjonalność nie jest powszechna wśród innych tego typu akcesoriów. Komfort użytkowania poprawia też możliwość zmiany narzędzia poprzez dwukrotne stuknięcie palcem w rysik.
Kluczowy czytelny ekran i wysoka wydajność
Aplikacje do obróbki grafiki są nierzadko bardzo rozbudowane, dlatego też potrzebują mocnego procesora, który w mgnieniu oka wykona wszystkie zlecone przez nas zadania. Właśnie z tego powodu użytkownicy powinni zwrócić swój wzrok w kierunku iPada Pro, stworzonego zresztą z myślą o profesjonalistach. Przekątna jego ekranu wynosi 11 lub 12,9 cala, więc doskonale sprawdzi się w przypadku rysowania i szeroko rozumianej pracy kreatywnej, pozostając przy tym mobilnym sprzętem, który można bez trudu transportować pomiędzy biurem, a domem lub miejscem spotkań z klientami. Zastosowany w nim wyświetlacz Liquid Retina wspiera technologie takie jak ProMotion oraz True Tone, a podświetlają go diody mini-LED.
W przypadku tego urządzenia kluczowe jest dokładne odwzorowanie barw, szeroka gama kolorów, jasność, a także oferowany kontrast. Zdecydowana większość najpopularniejszych tabletów graficznych oferuje kontrast na poziomie 1000:1, natomiast w iPadzie Pro parametr ten wynosi imponujące 1 000 000:1. Tablet spod znaku nadgryzionego jabłka świetnie wypada również pod kątem jasności wyświetlacza, której wartość szczytowa w 12,9-calowym wariancie równa się 1600 nitów. Tablety do rysowania charakteryzują się jasnością maksymalną sięgającą około 300 nitów.
Duża powierzchnia robocza ułatwia pracę ze zdjęciami o wysokiej rozdzielczości i przydaje się w przypadku obszernych projektów oraz rozległych szkiców. Użytkownik nie przegapi więc tych elementów fotografii, które wymagają retuszu oraz będzie w stanie dopracować te obszary projektu, które są szczególnie ważne z punktu widzenia odbiorców.
Aplikacje wspomagające rysowanie na iPadzie
Wspierający liczne aplikacje do rysowania iPad jest potężnym narzędziem w rękach profesjonalistów. W sklepie z aplikacjami App Store każdy z użytkowników znajdzie odpowiednie oprogramowanie, które spełnia określone wymagania i jest spójne ze specyfiką pracy. Do najpopularniejszych zaliczymy programy takie jak Affinity Designer, Photoshop for iPad, Procreate, a także Adobe Ilustrator: Graphic Art.
W zależności od oczekiwań, aplikacje tego typu doskonale sprawdzą się w tworzeniu zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych grafik, rysunków oraz ilustracji. Oferują użytkownikom szereg narzędzi, pędzli i efektów wizualnych. Korzystanie z nich na wydajnych sprzętach znacznie poprawia komfort pracy, a rezultaty wszystkich działań są natychmiast widoczne na ekranie tabletu. Nanoszenie zmian i edycja kształtów odbywa się jeszcze sprawniej w momencie, gdy korzystamy z Apple Pencil.
Tablety graficzne Wacom
Ciekawą alternatywę dla iPadów stanowią tablety graficzne japońskiej marki Wacom. W zależności od zastosowań oraz założonego budżetu, kreatywny twórca może zdecydować się na zakup samodzielnego tabletu do rysowania lub urządzenia wymagającego podłączenia do komputera takiego jak Mac.
Producent oferuje zarówno artystom, jak i pasjonatom grafiki wygodne rozwiązania i wsparcie dla piórek obsługujących nawet kilka tysięcy poziomów nacisku. Są gwarancją precyzji i zapewniają pełną ergonomię użytkowania. Mniej wymagający użytkownicy mogą rozważyć zakup urządzenia Wacom Intuos, natomiast dla profesjonalistów firma przygotowała serie takie jak MobileStudio Pro czy Cintiq Pro. Sprzęty z tych linii są wydajnymi tabletami oferującymi zarazem duże pole robocze, świetne odwzorowanie kolorów i dostęp do szeregu użytecznych narzędzi wspierających produktywność oraz kreatywność.