Osoby, które zamieniają komputery z systemem Windows na sprzęt Apple, mogą mieć na początku problemy z używaniem polskich znaków na klawiaturze. Wyjaśniamy zatem, jak bez przeszkód móc napisać np. słowo „żółć” na urządzeniach z systemem macOS.
Jeżeli uczymy się konkretnego układu klawiszy, a potem przez lata z niego korzystamy, nawet najdrobniejsza zmiana może okazać się niemałą trudnością. Tak może być w przypadku zmiany klawiatury i komputera z systemem Windows na macOS. Można jednak w prosty sposób poradzić sobie z tym problemem.
Windows a macOS – najważniejsze różnice w pisaniu
Na dyskomfort, jaki może odczuć osoba, która zamieniła komputer z Windowsem na MacBooka albo Maca, wpływa nie tylko kwestia software’owa, ale również układ klawiatury. Oryginalne produkty Apple w dolnym rzędzie od lewej strony posiadają klawisze Control, Option/Alt oraz Command. Kolejnym przyciskiem jest spacja. Z kolei klawiatury dedykowane systemowi Windows mają układ: Control, klawisz Windows, Alt i spacja. Do pisania polskich znaków na komputerze z Windowsem przytrzymuje się prawy klawisz Alt i dodaje literę, czyli np. Alt+S daje „ś”.
W urządzeniach z systemem macOS żeby napisać któryś z polskich znaków diakrytycznych, należy skorzystać z podobnej sekwencji, a więc Option/Alt+O daje „ó”. Nie ma też znaczenia, czy używa się prawego czy lewego przycisku Option. W czym zatem tkwi problem? Chodzi oczywiście o układ klawiszy na klawiaturze. Jak już zostało wspomniane, na klawiaturach dla Windowsa, Alt jest klawiszem najbliższym spacji. Układ klawiatury Apple jest inny, to Command sąsiaduje z najdłuższym przyciskiem. Z tego względu pojawiają się trudności w płynnym pisaniu polskich znaków na Macu wśród osób, które dotąd korzystały z innych urządzeń.
Zamiana klawiszy Option i Command
Jak zatem wpisywać polskie znaki na MacBooku klawiszem cmd? Jeśli przystosowanie się do nowego układu okazuje się zbyt trudne, a poprawianie pomyłek zajmuje więcej czasu niż pisanie, możesz podmienić sąsiadujące ze sobą klawisze Option i Command. Nie trzeba zmieniać nawyków, a jedynie efekt wciśnięcia konkretnego klawisza. Zamiana nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy kilka kroków w ustawieniach:
1 – wejść do Preferencji,
2 – otworzyć zakładkę Klawiatura,
3 – kliknąć przycisk Klawisze modyfikujące,
4 – jeśli do urządzenia podłączona jest więcej niż jedna klawiatura (np. dodatkowa klawiatura do MacBooka), należy wybrać tę właściwą,
5 – wprowadzić zmiany: jako klawisz Command ustaw Option, jako klawisz Option ustaw Command,
6 – kliknąć OK.
Ważnym punktem jest zmiana obu klawiszy, czyli Commnad na Option i Option na Command, ponieważ w przeciwnym razie przestaną działać skróty klawiaturowe.
Czy zamiana klawiszy Option i Command to optymalne rozwiązanie żeby wygodnie pisać polskie znaki na klawiaturze Apple? Z całą pewnością działa i nie wymaga zbyt dużej ingerencji ze strony użytkownika, gdyż całość da się skonfigurować samodzielnie w minutę. Warto zatem dokonać „podmiany” i korzystać z układu klawiatury znanego z Windowsa. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi wpisami poradnikowymi, które przygotowaliśmy dla Was na blogu, w tym np. Jak wykonać zrzut ekranu na MacBooku?