Obecnie jesteśmy w stanie wyróżnić aż pięć różnych układów klawiatury w MacBookach: angielski (międzynarodowy), angielski (Wielka Brytania), angielski (USA), niemiecki oraz rosyjski. W Polsce urządzenia oferowane są w wersji angielskiej międzynarodowej, która niewiele różni się od wersji brytyjskiej czy amerykańskiej. Z całą pewnością jednak odradzamy zakup komputera z klawiaturą niemiecką oraz rosyjską, gdyż posiadają one „poprzestawiane” lub inne symbole oraz litery w znanych nam miejscach, np. w układzie niemieckim klawisz „Z” występuje w miejscu „Y”, a średnik dostępny jest pod tym samym klawiszem co kropka.
Różnice między układami klawiatury w MacBooku
Klawiatury w układzie angielskim są znacznie bardziej do siebie podobne. Poniżej przedstawiamy różnice pomiędzy tzw. klawiaturą polską, USA oraz UK.
Klawiatura UK (angielski – Wielka Brytania) w MacBooku
– w miejscu klawisza „2” widnieje dodatkowo symbol €, który w klawiaturze międzynarodowej dostępny jest po naciśnięciu cmd + 3
– w miejscu klawisza „3” widnieje dodatkowo symbol £, który w klawiaturze międzynarodowej dostępny jest poprzez option + shift + r
Klawiatura US (angielski – USA) w MacBooku
– w miejscu klawisza „§” znajduje się klawisz „~”, co spowodowane jest dwukrotnie dłuższym lewym klawiszem shift niż w wersji międzynarodowej,
– klawisz „\” dostępny jest nad Enterem, a nie obok niego, gdyż sam Enter w wersji USA jest bardziej szerszy niż dłuższy, w przeciwieństwie do tego znanego nam w Polsce,
– klawisze tab, caps lock, shift, delete, czy return są oznaczone tekstowo, a nie za pomocą symboli graficznych (np. klawisz shift posiada napis „shift” zamiast strzałki w górę).
Szczegółowe różnice pomiędzy układami klawiatury w wersji międzynarodowej (PL), USA oraz UK widoczne są na poniższych zdjęciach.
MacBook z klawiaturą brytyjską lub amerykańską – czy warto kupić?
Należy pamiętać, że na każdej klawiaturze da się zastosować cyfrowy układ polski i wpisywać znaki takie jak ą, ę, czy ź. Z całą pewnością na układach niemieckim oraz rosyjskim jest to znacznie trudniejsze, ale nie niemożliwe do zrobienia. W dużo lepszej sytuacji są osoby, które zakupią MacBooka w układzie klawiatury UK lub USA, gdzie różnice są kosmetyczne i nie wpływają na komfort pracy z komputerem, a wielu użytkowników przez wiele lat nie jest świadoma, że posiadają inny układ niż ten oferowany w Polsce. Jeśli nadarzy się szansa zakupu MacBooka z klawiaturą brytyjską lub amerykańską w okazyjnej cenie, według nas warto z niej skorzystać. Ustawienia klawiatury można zmodyfikować w ciągu jednej minuty w preferencjach, klikając zakładkę „klawiatura”, a następnie „źródła wprowadzania”.
Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z naszymi dwoma podobnymi wpisami na temat klawiatury: Jak wprowadzać polskie znaki na Macu oraz jak podmienić kropkę na przecinek w klawiaturze numerycznej.