Nie wiesz, którego iPada powinieneś wybrać i chciałbyś dowiedzieć się więcej o różnicach w użytkowaniu poszczególnych modeli? Zachęcamy do zapoznania się z naszą opinią!
iPad mini 4
Na początek najmniejszy z iPadów, a więc model mini 4, który dostępny jest w pojemnościach 32 oraz 128 GB, a także – podobnie jak pozostałe iPady z tego wpisu – w wersjach Wi-Fi lub Wi-Fi + 3G. W przypadku tego pierwszego łączność z Internetem możesz nawiązać wyłącznie podłączając się się domowego routera bądź hotspota, zaś posiadając iPada z 3G, możesz korzystać z danych pakietowych, które nabędziesz u Operatora razem z kartą SIM.
Tym co odróżnia iPada mini 4 jest jego poręczna konstrukcja oraz niewielka waga, zaledwie 298 gramów, dzięki czemu miniaka trzyma się w rękach wygodnie i pewnie, zwłaszcza w komunikacji miejskiej, gdzie jedna ręka jest zazwyczaj zajęta i trzyma się poręczy. Doskonale wypada także prawie 8-calowy wyświetlacz Retina, którego obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 2048×1536 pikseli, co daje 326 pikseli na cal. Obraz jest wyrazisty, czcionki wygładzone, a filmy z mroczną scenografią dobrze widoczne. Nawet jeśli oglądasz je poza domem, wypoczywając na plaży lub w parku.
Miniak nie da sobie w kaszę dmuchać i pomimo niewielkiego rozmiaru jest niewiarygodnie wydajny, co jest zasługą 64-bitowego procesora A8, który radzi sobie nie tylko z rozbudowanymi grami mobilnymi (np. GTA: San Andreas), ale także montażem filmów, czy tworzeniem obszernych prezentacji.
Kto powinien zainteresować się jego zakupem? Przede wszystkim osoby, które potrzebują iPada „na zewnątrz”, tj. często podróżują lub spędzają dużo czasu w komunikacji miejskiej, a iPad ma posłużyć im głównie do oglądania filmów na Netfliksie, czytania gazet, e-booków lub serfowania po sieci. Do grona tych osób należy dodać także studentów, którzy na pewno docenią możliwość tworzenia na nim notatek na wykładzie, długi czas pracy na baterii (do 10h) oraz obudowę mieszczącą się do kobiecej torebki, co czyni iPada mini 4 znacznie wygodniejszym w transporcie, niż standardowego laptopa, od którego jest lżejszy nawet 15-krotnie! Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować na nim Worda lub Excela i korzystać z niego jak z komputera, zwłaszcza jeśli podłączy się do niego zewnętrzną klawiaturę.
iPad Air 2
Większy iPad Air 2 dostępny jest w takich samych pojemnościach i wersjach jak mini 4. Główna różnica pomiędzy urządzeniami tkwi w ich obudowie. Masywniejsza konstrukcja Aira wynika z większego ekranu (dokładnie 9,7-cala), przy czym oba iPady posiadają taką samą rozdzielczość. Co ciekawe, większy rozmiar nie wpłynął na smukłość i jego grubość jest dokładnie taka sama jak w przypadku mniejszego modelu – jedynie 6,1 mm. Tego samego nie można niestety powiedzieć o wadze, przez co większy iPad jest cięższy o 138 gram, ale wynik 437 gramów to i tak rewelacja wśród 10-calowych tabletów!
Całość jest nieco mniej poręczna, przez co iPad Air 2 to propozycja przede wszystkim dla kogoś, kto poszukuje domowego centrum rozrywki, stanowiącego hybrydę komputera i smartfona. Można na przykład rozsiąść się z nim wygodnie na hamaku, aby poczytać książkę, pograć wraz z dzieckiem w kilka prostych gierek, bądź położyć go w kuchni, aby obejrzeć program kulinarny lub ulubiony serial w trakcie przygotowywania posiłków. Nie znaczy to oczywiście, że iPad Air 2 nie sprawdza się podróży, wręcz przeciwnie. Śmiało można zabrać go na wakacje lub służbową podróż zamiast laptopa, jednak w przypadku codziennych wyjść wybralibyśmy iPada mini 4.
iPad Pro
Najnowszy iPad to prawdziwy potwór, jeśli chodzi o moc obliczeniową i pracę mobilną. Ale po kolei, zacznijmy od ekranu, który dostępny jest w dwóch wersjach – 9,7 oraz 12,9 cala. O ile tego pierwszego można jeszcze zabrać ze sobą do samolotu lub autobusu, z tym drugim raczej nie jest to możliwe.
Choć wygląda jak zwykły iPad, pod względem mocy obliczeniowej bliżej mu do większości przenośnych pecetów, które często przewyższa wydajnością za sprawą 64-bitowego procesora A9X, najpotężniejszego, jaki kiedykolwiek znalazł się w urządzeniach mobilnych Apple (jest aż 1,8x szybszy niż iPad Air 2). Gdybyś mimo wszystko wątpił w jego możliwości, spróbuj na nim edycji wideo w 4K – będzie odbywać się to płynniej i sprawniej, niż w niejednym desktopie! Jest to także jedyny iPad z głośnikami stereo i rozdzielczością 2732×2048 (w 12,9-calowym modelu). Bateria? Wciąż bez zmian, oferuje nawet do 10 godzin nieprzerwanej pracy.
Na szczególną wzmiankę zasługuje także ekran w wersji 9,7-cala, który jest najjaśniejszym i odbijającym najmniej światła wyświetlaczem na świecie, korzystającym z tej samej przestrzeni kolorów, co cyfrowy przemysł filmowy i oferujący nawet o 25 procent większe nasycenie barw, niż kiedykolwiek wcześniej.
Dlaczego jeszcze warto wybrać iPada Pro? Ponieważ tylko iPad Pro – niezależnie od wersji – współpracuje z rysikiem Apple Pencil, pozwalając stworzyć prawdziwe cuda i stanowiąc obiekt westchnień milionów artystów na całym świecie. Trudno opisać to słowami, dlatego polecamy wygooglować w sieci frazę iPad Pro artists i przejrzeć szkice, portrety oraz rysunki tworzone przez jego użytkowników. To właśnie dla takich osób stworzono najpotężniejszego z iPadów. Nawet jeśli nie jesteś profesjonalistą, który tworzy komiksy dla Marvela lub karykatury dla popularnych gazet, warto sięgnąć właśnie po ten model, aby dać ujście swojej kreatywności, świetnie się przy tym bawiąc.
Lubisz modę? Projektuj na nim własne ubrania. Interesujesz się kosmosem? Twórz nowe galaktyki. Uwielbiasz tatuaże? Narysuj ich tysiące. Dokładnie taki jest iPad Pro. Nieograniczony.
Jeśli nadal nie jesteś pewny, którego iPada powinieneś wybrać, poniżej prezentujemy krótką specyfikację techniczną każdego z nich oraz porównanie wszystkich wspomnianych modeli pod względem rozmiaru ekranu. Szczegółowy opis każdego iPada znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o wybranym iPhonie? Spotkajmy się w salonie Cortland Apple Premium Reseller!