Mój koszyk

Jak włączyć lokalizację w iPhone?

  |  

Od lat telefony posiadają wbudowaną funkcję lokalizacji. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z nawigacji oraz wybranych aplikacji. Użytkownik iPhone’a może w dowolnym momencie włączyć lub wyłączyć lokalizację, lub też ograniczyć dostęp wybranych aplikacji do tej funkcji. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej na ten temat. Sprawdź, jak włączyć lokalizację w iPhonie.

Jak włączyć lokalizację w iPhone?

 

Włączenie usług lokalizacji krok po kroku

Na czym polega włączenie usługi lokalizacji w iPhonie? Po wybraniu dowolnej aplikacji i jej pierwszym uruchomieniu, na ekranie pojawi się zapytanie odnośnie lokalizacji. Użytkownik może wyrazić zgodę na korzystanie przez daną aplikację z lokalizacji lub też odmówić. Ponadto usługa włączana jest z poziomu Ustawień. Należy przejść do opcji: Prywatność i Ochrona, a następnie wybrać Usługi lokalizacji. Z tego poziomu możliwe jest ich włączanie oraz wyłączanie. 

 

Dostosowanie ustawień lokalizacji do aplikacji

Użytkownik może kontrolować ustawienia lokalizacji z podziałem na poszczególne aplikacje zainstalowane na iPhonie. Jak już wspomniano, pierwsze zapytanie pojawia się przy premierowym włączeniu aplikacji. Wówczas do wyboru są cztery podstawowe opcje:

  • wyrażenie zgody (Pozwalaj);
  • odmówienie (Nie pozwalaj);
  • odłożenie decyzji w czasie (Zapytaj następnym razem);
  • indywidualna decyzja na czas udostępniania (Pozwalaj w trakcie korzystania z aplikacji, Pozwól raz lub Nie pozwalaj).

 

Dostosowanie ustawień lokalizacji do aplikacji możliwe jest również z poziomu aplikacji Ustawienia. Tam przechodzi się do opcji Prywatność i Ochrona, gdzie wybiera się Usługi lokalizacji. Z tego poziomu można włączać i wyłączać lokalizację dla danych aplikacji, a nawet wybierać bardziej zaawansowane możliwości. W związku z tym gdy nie wiesz, jak wyłączyć lokalizację iPhone’a dla danej aplikacji, to możesz skorzystać z tej ścieżki. 

 

Usługi systemowe i lokalizacja

Jak włączyć usługi lokalizacji w iPhone w ramach usług systemowych? Robi się to z poziomu Ustawień. Tam wybiera się opcję Prywatność i Ochrona oraz Usługi lokalizacyjne. Ich włączenie sprawi, że będzie działał GPS i będzie możliwe wykorzystywanie iPhone’a w celu nawigowania w trakcie podróży. 

 

Jak lokalizacja wpływa na prywatność i bezpieczeństwo?

Korzystanie z lokalizacji ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim ogranicza prywatność użytkownika iPhone’a, ponieważ aplikacje wiedzą, gdzie się znajduje. Dane te mogą wykorzystywać do przesyłania spersonalizowanych ofert itd. Z drugiej strony usługi lokalizacyjne mogą znacznie podnieść bezpieczeństwo użytkownika iPhone’a. Za ich pomocą możliwe jest m.in. lokalizowanie telefonu iPhone należącego do dziecka lub kogoś bliskiego. Sprawdza się to również wtedy, gdy nasz telefon zostanie skradziony lub go zgubimy. Pozostawienie włączonej funkcji lokalizacyjnej i funkcji Znajdź mój iPhone sprawi, że możliwe będzie określenie jego położenia nawet z poziomu przeglądarki po skorzystaniu z iCloud. Producent Apple zadbał o to, aby przy udostępnianiu lokalizacji zagwarantować użytkownikom najwyższe standardy bezpieczeństwa i prywatności. 

 

Rozwiązywanie problemów z lokalizacją

Na telefonach iPhone mogą pojawiać się sporadycznie problemy z usługami lokalizacji. Jak sobie z nimi poradzić? Na początku warto wyłączyć i włączyć telefon. Być może system się zawiesił i po tej krótkiej czynności wszystko wróci do normy. Jeżeli lokalizacja nie działa, to sprawdź, czy z poziomu ustawień ją włączono lub, czy dostęp danej aplikacji do tej usługi nie został ograniczony. Jeżeli nie, a mimo to coś jest nie tak, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem produktów Apple. Ekspert sprawniej zdiagnozuje ewentualny problem z iPhone’em i pomoże w jego rozwiązaniu. 

 

Oszczędzanie baterii i lokalizacja

Każda włączona usługa w iPhonie przekłada się na pobór energii. Bateria rozładowuje się szybciej. Choć moduł GPS nie jest dużym obciążeniem, to jednak warto korzystać z niego świadomie. Wiesz już, jak włączyć GPS w iPhonie i jak go wyłączyć. Jeżeli w danym momencie nie potrzebujesz usług lokalizacji, to warto je wyłączyć i oszczędzać w ten sposób baterię telefonu.

Ostatnio na blogu
Nagrywanie rozmów iPhone
Nagrywanie rozmów iPhoneZastanawiasz się nad tym, jak nagrywać rozmowy na iPhone. Dostępnych jest kilka...
Kontrola rodzicielska iPhone
Kontrola rodzicielska iPhoneProducent Apple zadbał o to, aby jego urządzenia były dostosowane do potrzeb różnych...
Jakie słuchawki do iPhone’a wybrać?
Jakie słuchawki do iPhone’a wybrać?Słuchawki do iPhone’a to jedne z podstawowych akcesoriów, których...
Newsletter Cortland
Korzystaj z okazji, promocji i rabatów. Zapisz się już dziś, otrzymasz kod na pierwsze zakupy.
Newsletter - Icon
Zakończenie działania Klubu Cortland

Od 01 lipca 2024 klub Cortland zakończy swoją działalność. Zachęcamy do wykorzystania zgromadzonych punktów do 30 czerwca 2024.

 

Po tym terminie punkty stracą ważność.

Sprawdź stan punktów
Download App - Photo