Podstawowa konfiguracja
Po zakupie nowego urządzenia pierwsze uruchomienie iPhone’a wiąże się z koniecznością przejścia przez jego podstawową konfigurację. Na tym etapie wybiera się m.in. język urządzenia czy też region. To również moment do tego, aby wybrać, czy będzie to konfiguracja iPhone’a dla dziecka, czy dla osoby dorosłej. Poniżej zapoznasz się z działaniami związanymi z podstawową konfiguracją. Może ona odbyć się ręcznie lub przy wykorzystaniu funkcji Szybki start. W ręcznej konfiguracji pomoże Ci asystent ustawień iOS. Gdzie go znaleźć? Powinien uruchomić się po pierwszym włączeniu nowego telefonu.
Wybór języka i regionu
Jednym z podstawowych zadań użytkownika jest wybór języka urządzenia oraz regionu, w którym będzie ono użytkowane. Warto jednak pamiętać o tym, że nie robi się tego raz na zawsze. Jeżeli w przyszłości będziesz podróżować, to z poziomu menu Ustawienia będzie można zmienić język i region.
Podłączenie do Wi-Fi
W trakcie konfiguracji urządzenie zapyta, czy chcesz połączyć je do bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Należy włączyć tę funkcję oraz wybrać odpowiednią sieć. Kolejnym krokiem jest wpisanie hasła dostępu do sieci. Dzięki temu urządzenie uzyska dostęp do internetu, co ułatwi dalszą konfigurację oraz korzystanie z iPhone’a. Konfiguracja internetu w iPhonie nie jest skomplikowana.
Ustawienie Face ID lub Touch ID
Na ekranie pojawi się instrukcja konfiguracji funkcji Face ID lub Touch ID. To niezwykle przydatne w kontekście ochrony danych zapisanych na telefonie w przypadku jego kradzieży lub zgubienia. Rozpoznawanie twarzy lub odcisku palca ułatwia korzystanie z telefonu, w tym m.in. odblokowywanie urządzenia.
Ustawienie kodu dostępu
Kolejnym krokiem jest ustawienie kodu dostępu do telefonu. Standardowo ma on sześć cyfr. Poprzez funkcję Opcje kodu, możesz ustawić czterocyfrowy kod dostępu, własny kod lub całkowicie z niego zrezygnować.
Przenoszenie danych z poprzedniego urządzenia
Jednym z wyzwań przy konfiguracji nowego iPhone’a jest to, jak przenieść na niego dane z poprzednio używanego telefonu. Migracja może dotyczyć danych z telefonu z systemem operacyjnym iOS lub Android. Determinuje to konkretne działanie po stronie użytkownika. Jeżeli jednak nie chcesz przenosić danych na nowe urządzenie, to kliknij w opcję: Nie przenoś aplikacji i danych.
Przenoszenie danych z innego iPhone’a
Zastanówmy się, jak przenieść dane z iPhone’a na iPhone’a po konfiguracji. Jedną z możliwości jest wykonanie backupu z chmury iCloud, z komputera lub z dysku zewnętrznego. Inną opcją jest funkcja szybki start iPhone. W tym wypadku musisz posiadać zarówno nowe, jak i stare urządzenie. Połącz je z jedną siecią Wi-Fi oraz uruchom w obu urządzeniach funkcję Bluetooth. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Przenoszenie danych może potrwać kilka lub kilkanaście minut.
Przenoszenie danych z Androida
Jak przenieść dane z Androida na iPhone’a po konfiguracji? Funkcja szybki start może być wykorzystywana również w przypadku urządzeń z systemem Android. W tym wypadku niezbędne jest pobranie aplikacji: Przenieś do iOS. Następnie postępowanie wygląda tak samo, jak w przypadku dwóch urządzeń Apple. Alternatywą jest przeniesienie danych za pomocą komputera lub chmury.
Co zrobić jeśli przenoszenie danych nie działa?
W takiej sytuacji upewnij się, że oba urządzenia wykorzystywane przy funkcji Szybki start są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi i mają włączony Bluetooth. W przypadku zgrywania z chmury lub komputera sprawdź, czy zalogowano się na właściwe konto. Jeżeli problem nie ustępuje, to skonsultuj się ze specjalistą od serwisowania urządzeń Apple w autoryzowanym punkcie.
Konfiguracja Apple ID
Ponowna konfiguracja iPhone’a to również rejestracja lub zalogowanie się do Apple ID. Zakres działań różni się w zależności od tego, czy posiadasz już konto.
Utworzenie nowego konta Apple ID
Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z urządzeniami producenta Apple, to niezbędne jest utworzenie nowego konta Apple ID. Należy skorzystać z opcji: Utwórz bezpłatny Apple ID. W trakcie rejestracji musisz podać podstawowe dane, takie jak m.in.: imię i nazwisko, data urodzenia i adres e-mail oraz postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Po pomyślnej rejestracji możesz zalogować się do Apple ID i skonfigurować tę funkcję w nowym telefonie.
Logowanie do istniejącego konta Apple ID
Jeżeli masz już konto (lub kilka kont) Apple ID, to wystarczy się na nie zalogować z wykorzystaniem adresu e-mail i hasła. Jeżeli masz więcej niż jedno konto, to upewnij się, że wybierasz właściwe. Na tym etapie możesz skorzystać także z opcji odzyskiwania hasła. Po zalogowaniu urządzenie łączy się z kontem i konfiguracja Apple ID dobiega końca.
Personalizacja ustawień
Wiesz już, jak skonfigurować nowego iPhone’a. Po przejściu przed podstawowe etapy możesz spersonalizować ustawienia urządzenia.
Dostosowanie centrum sterowania
Personalizacja to m.in. dostosowanie centrum sterowania urządzeniem do swoich potrzeb. Z tego poziomu możesz m.in. dodawać i porządkować narzędzia czy też wyłączać dostęp do centrum sterowania z poziomu konkretnych aplikacji.
Ustawienia prywatności i lokalizacji
Dostosuj także ustawienia prywatności i lokalizacji. Możesz włączyć lub wyłączyć lokalizację oraz określić poziom prywatności, którego oczekujesz w trakcie korzystania z telefonu. Z tego poziomu decydujesz również, do jakich danych dostęp mają mieć aplikacje w trakcie ich użytkowania.
Wybór i organizacja aplikacji na ekranie głównym
Dobrze zorganizowany ekran główny iPhone’a wpływa na komfort jego użytkowania. W związku z tym posegreguj aplikacje zgodnie ze swoimi preferencjami i ciesz się wygodą eksploatacji nowego iPhone’a.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i prywatności
Ważne, aby korzystanie z iPhone’a było bezpieczne. Wszystko po to, aby chronić swoje dane również w przypadku, gdy ktoś ukradnie Twój telefon lub zgubisz go i trafi w niepowołane ręce.
Aktywacja Znajdź mój iPhone
Ta funkcja przyda się w lokalizowaniu zgubionego telefonu. Jej aktywacja dostępna jest z poziomu Ustawień. Przejdź do opcji: Znajdź. Następnie włącz funkcję: Znajdź mój iPhone. Dzięki niej możliwe będzie ustalenie lokalizacji urządzenia do 24 godzin po jego wyłączeniu oraz do 5 godzin w sytuacji, gdy zostanie włączone w tryb oszczędzania energii baterii.
Konfiguracja dwuetapowego uwierzytelniania
Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, warto ustawić uwierzytelnianie dwuetapowe. Zrobisz to z poziomu Ustawień telefonu. Wybierz opcję: Włącz uwierzytelnianie dwupoziomowe i postępuj zgodnie z instrukcją wyświetlaną na ekranie urządzenia.
Wskazówki dotyczące silnych haseł
Rekomendujemy ustawienie silnego hasła do urządzenia oraz do konta Apple ID. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko tego, że ktoś je odgadnie. Silne hasło możesz ustawić zgodnie z sugestią Apple lub we własnym zakresie. Silne hasło to takie, które składa się z symboli o różnej wielkości, w tym liter, cyfr i innych znaków. Nie zapomnij jednak tego hasła, ponieważ może to powodować trudności w korzystaniu z iPhone’a.