Kalibracja baterii w iPhonie / iPadzie
Kalibrację akumulatora w iUrządzeniach powinieneś przeprowadzić mniej więcej raz w miesiącu (nie musi to być dokładność co do dnia). Pozwól urządzeniu rozładować się do zera i samoczynnie wyłączyć. Następie podłącz je do zasilacza i nieprzerywaj procesu ładowania, dopóki bateria nie osiągnie 100%. Warto zaznaczyć, że nie jest to formowanie akumulatora, ponieważ nie jest ono wymagane w akumulatorach litowo-jonowych. Mówimy tylko o umożliwieniu systemowi iOS zbadaniu aktualnej, rzeczywistej pojemności baterii. Taki zabieg pozwoli na poprawny odczyt oraz jak najdokładniejsze informowanie o pozostałym czasie pracy. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której iPhone lub iPad wyłączy się w trakcie pracy, chociaż w prawym górnym rogu będzie wyświetlać się jeszcze kilka procent zapasu.
Kalibracja baterii w MacBooku
Akumulatory w MacBookach posiadają wewnętrzny mikroprocesor, który odpowiada za prawidłowe oszacowanie pojemność baterii. Co trzy miesiąca powinno się jednak pozwolić na całkowite rozładowanie i naładowanie akumulatora, aby mikroprocesor mógł zaktualizować te informacje, przedstawiając użytkownikowi jak najdokładniejsze odczyty. W tym celu postępujemy podobnie jak z iPhonem i iPadem. Kiedy MacBook się rozładuje i przejdzie w tryb uśpienia, pozostawiamy go nieużywanego na około 5 godzin, a następnie podłączamy do zasilacza i nie przerywamy ładowania do momentu, w którym poziom baterii nie osiągnie 100%. Po tak przeprowadzonej kalibracji możesz mieć pewność, że informacje wyświetlane na górnym pasku są wiarygodne.
Uwaga! Jeśli używasz MacBooka jako komputera stacjonarnego – co oznacza, że bardzo rzadko odłączasz go od zasilacza – procedurę kalibracji powinneś wykonywać co miesiąc. Po więcej praktycznych informacji dotyczących iPhone’ów, MacBooków oraz innych urządzeń Apple, odsyłamy tutaj.