Być może zdarzyło Ci się, że podpięty do wejścia USB dysk, nie współpracował w pełni z OS X. Widziałeś jego ikonę na Biurku/Pulpicie, ale nie mogłeś przenieś na niego żadnych danych. Oznacza to, że urządzenie zostało niepoprawnie sformatowane lub fabrycznie niedostosowane przez producenta do komputerów Mac. Na szczęście da się to naprawić.
Od czego zacząć formatowanie dysku?
Zaczynamy od podłączenia dysku do MacBooka Air, MacBooka Pro lub iMaca. Kiedy zewnętrzna pamięć wyświetli się jako gotowa do użycia, wchodzimy w Launchpad, albo skrótem cmd + spacja uruchamiamy Spotlight, gdzie wpisujemy narzędzie dyskowe. Z listy po lewej stronie wybieramy pendrive/dysk i klikamy w opcję wymaż.
Dostępne formaty plików do odczytu na OS X i Windows
Z listy dostępnych formatów wybieramy MS-DOS FAT, czyli tak naprawdę popularny FAT32, lub ExFAT (tzw. FAT64). Warto jednak pamiętać, że chociaż pierwszy z nich umożliwia poprawne odtworzenie zewnętrznej pamięci na systemach OS X i Windows, wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jednym z nich jest brak wsparcia dla pojedynczych plików, których zapis przekracza 4 GB, a także niemożliwość nadania uprawnień dostępów do danych. Z tego powodu zalecamy stosowanie drugiego formatu, który rozwiązuje problemy ze wsparciem plików większych niż 4 GB i umożliwia podłączenie zewnętrznego dysku do starszych telewizorów, zachowując jednocześnie pełną kompatybilność z systemem OS X i Windows. Jeśli widzisz tę opcję w aplikacji, możesz śmiało ją zaznaczyć.
Formatowanie dysku – pamiętaj o kopii
Jeśli nadałeś już nazwę dysku, rozpocznij proces formatowania kliknięciem na wymaż wolną przestrzeń. Pamiętaj jednak, że proces ten jest nieodwracalny i wiąże się z całkowitą utratą zapisanych na nim danych! Jeśli używałeś już czytnika wcześniej i zapisałeś na nim pliki, zrób ich kopię zapasową!
Z tak sformatowanego dysku możesz teraz korzystać na obu systemach. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o współczesnej formie wymiany danych, a także przeczytać kilka słów o tym, jak stworzyć własną i bezpieczną chmurę, zajrzyj tutaj.
Dziękujemy za Twoją wizytę.
Jeśli uważasz tę poradę za przydatną, prosimy,
poinformuj o niej znajomych na Facebooku lub Twitterze!