Czym jest twardy reset Maca?
Twardy reset MacBooka to działanie, którego zadaniem jest przywrócenie urządzeniu ustawień fabrycznych. Proces ten wykonuje się po to, aby wyczyścić urządzenie z danych. Zerowanie Maca wykonuje się w różnych codziennych sytuacjach. Pozwala na szybkie wyczyszczenie urządzenia oraz na powrót do jego pierwotnej wydajności. Zanim przywrócisz w MacBook ustawienia fabryczne, warto wykonać migrację danych, aby ich nie utracić.
Kiedy warto przywrócić Maca do ustawień fabrycznych?
Jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto przywrócić ustawienia fabryczne komputerowi Apple. Dwie najczęstsze sytuacje to:
- chęć sprzedaży komputera;
- chęć przywrócenia wydajności komputerowi, który działa zbyt wolno.
Sprzedaż urządzenia
Warto dowiedzieć się, jak wyzerować MacBooka, gdy planujesz sprzedaż swojego komputera. To ważne nie tylko z punktu widzenia sprzedawcy, jak i kupującego. Dzięki temu zabezpieczysz się przed tym, że Twoje dane (np.: zdjęcia, dokumenty) trafią w niepożądane ręce. Z drugiej strony nowy nabywca otrzymuje wyczyszczony sprzęt, którego zawartość jest taka sama, jak w przypadku zakupu nowego komputera. Tak właśnie działa hard reset Maca.
Wolne działanie urządzenia
W trakcie eksploatacji komputera zajmowana jest jego pamięć. Z czasem urządzenie działa coraz wolniej, utrudniając korzystanie z niego zarówno w celach prywatnych, jak i biznesowych. Wówczas warto wiedzieć, jak przywrócić MacBook do ustawień fabrycznych i odzyskać pożądaną wydajność? Wykonanie tzw. twardego resetu MacBooka od Apple sprawi, że komputer znów będzie działał sprawnie, a Ty odzyskasz jego pełen potencjał.
Co zrobić przed przywróceniem Maca do ustawień fabrycznych?
Zanim dowiesz się, jak sformatować MacBooka i wykonasz tę czynność, warto zadbać o zachowanie swoich danych. W tym celu wykonuje się kopię zapasową. Dzięki temu dane zostaną zachowane i będzie można ponownie wgrać je na wyczyszczone lub nowe urządzenie. Kopię zapasową można wykonać zarówno w chmurze, jak i na zewnętrznym dysku. W drugim wariancie można skorzystać z aplikacji Time Machine. Rekomendujemy również sprawdzenie zawartości komputera, a następnie zweryfikowanie tego, czy kopia zapasowa została wykonana skutecznie i znajdują się w niej dane, na których Ci zależy.
Przed przywróceniem urządzenia do ustawień fabrycznych warto m.in. wycofać autoryzację z usługi iTunes, a następnie wylogować się z iCloud. Kolejnym krokiem jest wyłączenie usługi szyfrowania danych (FileVault). Funkcja ta pozwala zabezpieczyć pliki znajdujące się na dysku twardym komputera. Po tym procesie można przejść do resetu. Przebieg procesu różni się w zależności od wersji systemu macOS wgranego w MacBook.
Zerowanie MacBooka z systemem macOS Ventura lub nowszym
Zapoznaj się z instrukcją, jak przywrócić ustawienia fabryczne w MacBook Air lub MacBook Pro z systemem macOS Ventura, lub nowszym. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami. Tu można skorzystać z opcji: Wymaż zwartość i ustawienia. W tym celu z menu Apple należy wybrać opcję: Ustawienia systemowe. Na pasku bocznym przejdź do sekcji: Ogólne. Kolejnym krokiem jest kliknięcie opcji: Przenieś lub wyzeruj (znajduje się po prawej stronie). Następnie należy przejść do opcji: Wymaż zawartość i ustawienia. Po kliknięciu otworzy się Asystent wymazywania. Sekwencja wygląda następująco: menu Apple -> Ogólne -> Przenieś lub wyzeruj -> Wymaż zawartość i ustawienia.
Zerowanie MacBooka z systemem macOS Monterey lub starszym
Poznaj instrukcję krok po kroku, jak usunąć dane z MacBooka w przypadku systemu macOS Monterey. Tu również można skorzystać z opcji: Wymaż zawartość i ustawienia. W tym celu wejdź w menu Apple, a następnie wybierz opcję: Preferencje systemowe. Kolejnym krokiem jest kliknięcie w: Wymaż zawartość i ustawienia. Wówczas otworzy się Asystent wymazywania.
Co zrobić w przypadku urządzenia z systemem starszym niż macOS Monterey? Wówczas należy przejść przez następujące kroki:
- wylogowanie się z iTunes;
- wylogowanie się z iCloud;
- wylogowanie się z iMessage;
- rozłączenie urządzeń Bluetooth (jeżeli są podłączone).
Następnie uruchamia się komputer w trybie odzyskiwania systemu macOS. Przechodzi się do: Narzędzia dyskowego i z tego poziomu wymazuje się dane z Maca. Po tej czynności należy zamknąć Narzędzia dyskowe. Pozostając w trybie odzyskiwania systemu maOS należy wybrać opcję: Zainstaluj ponownie macOS i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dzięki temu przywrócisz ustawienia fabryczne MacBooka i urządzenie będzie gotowe do ponownego użytkowania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z oficjalnym przedstawicielem Apple lub autoryzowanym serwisem.
Asystent wymazywania oraz migracji macOS
Po przejściu przez wcześniejsze procedury w komputerach MacBook z systemem Monterey lub nowszym otworzy się Asystent wymazywania oraz migracji macOS. W nim należy postępować zgodnie z instrukcjami, które będą wyświetlać się na ekranie. Pierwszym krokiem jest zalogowanie się przy pomocy danych uwierzytelniania administratora. Kolejnym zadaniem jest wpisanie hasła do konta Apple ID, dzięki czemu Twój MacBook wyloguje się z usługi. Zanim wybierzesz opcję wymazania zawartości, możesz wykonać kopię zapasową (jeżeli wcześniej tego nie zrobiono). Ostatnim krokiem jest wybranie opcji: Wymaż zawartość i ustawienia. W ten sposób rozpocznie się proces przywracania MacBooka do ustawień fabrycznych.