Przenoszenie aplikacji do kosza – za pomocą Findera
Zastanawiasz się nad tym, jak odinstalować aplikację z Mac? Jedną z możliwości jest skorzystanie z programu komputerowego Finder, który pełni funkcję menedżera plików. W tym celu należy wejść w Findera, a następnie wybrać aplikację do usunięcia. Większość aplikacji wgranych w komputer znajduje się w folderze: Aplikacje. Następnie można usunąć wybrane z nich. Może zdarzyć się, że w celu potwierdzenia działania użytkownik będzie musiał podać swoją nazwę i wpisać hasło. Pamiętaj o tym, że program Finder nie pozwala na usuwanie aplikacji wymaganych przez MacBook, w tym wybranych programów instalowanych przez system macOS.
Klasyczne usuwanie PPM + usuń
Jednym ze sposobów na usuwanie aplikacji w Mac przy pomocy Findera jest przeciągnięcie aplikacji do kosza. Inną możliwością jest wybranie danej aplikacji, a następnie przejście do paska menu. Tam wystarczy wykonać sekwencję: Plik -> Przenieś do kosza. Po tym aplikacja zostanie usunięta.
Skrót klawiszowy usuwania aplikacji
Nieco prostszym i szybszym sposobem na usuwanie programów z Mac jest skorzystanie ze skrótu klawiszowego. Po wybraniu aplikacji wystarczy jednocześnie nacisnąć klawisze Command i Delete. W efekcie program zostanie usunięty.
Usuwanie zapisanych danych aplikacji
Przeniesienie aplikacji wraz z danymi do kosza to pierwszy krok. Aby odinstalowanie programów Mac było w pełni skuteczne, a z komputera zostały usunięte dane, należy opróżnić kosz. W tym celu z Docka należy wybrać kosz, kliknąć w niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję: Opróżnij Kosz. Na tym kończy się cały proces.
Usuwanie aplikacji za pomocą Launchpada
Kolejną z opcji na to, jak usunąć aplikacje z MacBooka, jest skorzystanie z Launchpada. To dedykowane menu z aplikacjami , które dostępne jest w systemie macOS. Launchpada można otworzyć w Docku lub wyszukanie go w Spotlight. Następnie należy wcisnąć i przytrzymać klawisz Option. Wtedy aplikacje z Launchpada zaczną drgać. Kolejnym krokiem jest wybranie przycisku Usuń, czyli krzyżyka, który pojawi się w lewym górnym roku ikony aplikacji. Po kliknięciu krzyżyk zostaniemy poproszeni o potwierdzenie chęci usunięcia aplikacji. Klikamy Usuń. W efekcie nastąpi deinstalacja programów z Maca.
Deinstalator dedykowany do aplikacji
Wybrane aplikacje zawierają swój natywny deinstalator. To funkcja, która umożliwia usunięcie aplikacji wraz z wszystkimi jej danymi. Oryginalne deinstalatory dedykowane do aplikacji można znaleźć przy pomocy programu Finder. Sporadycznie deinstalator będzie oddzielną aplikacją, której nazwa brzmi: Uninstall Nazwa Aplikacji lub Nazwa Aplikacji Uninstaller. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami, aby usunąć aplikację z MacBooka.
Usuwanie aplikacji za pomocą programu
Alternatywą jest skorzystanie z programów do usuwania programów Mac od zewnętrznych producentów. Wśród rekomendowanych rozwiązań znajdują się aplikacje: CleanMyMac X oraz AppCleaner. Ich obsługa jest prosta i szybka. Wystarczy skorzystać z opcji: Deinstalator oraz wybrać aplikacje, które chce się usunąć z komputera. Następnie wybiera się opcję: Odinstaluj. W efekcie dane aplikacje są usuwane wraz z danymi. To sprawdzony sposób na to, jak odinstalować aplikacje na MacBook.
Usuwanie za pomocą Terminala
Do usuwania aplikacji z MacBooka może posłużyć również aplikacja Terminal. Znajduje się ona w folderze Narzędzia. Z jego poziomu także można wybrać aplikacje, a następnie je trwale usunąć z komputera. Należy wpisać polecenie: sudo uninstall file://. Następnie wybiera się aplikację w Finderze i przeciąga ikonę interesującej aplikacji do okna aplikacji Terminal. Wystarczy kliknąć Enter oraz potwierdzić usunięcie programu wpisaniem hasła.
Jak usunąć aplikację, która nie chce się usunąć?
Niektóre aplikacje nie chcą się odinstalować z MacBooka. Jednym z najczęstszych powodów takiej sytuacji jest działania aplikacji w tle. W takiej sytuacji można wybrać skrót klawiszowy: Command-Option-Esc lub przejść w menu Apple w lewym górnym roku menu i kliknąć Wymuś koniec… . Wtedy pojawi się okno z aplikacjami, które można zamknąć. Aby zamknąć aplikację, należy ją wybrać z listy na następnie kliknąć Wymuś koniec oraz potwierdzić chęć zamknięcia programu. Aplikacja zostanie zamknięta. Następnie warto spróbować odinstalować ją ponownie. Jednocześnie pamiętaj o tym, że aplikacji natywnych systemu nie można odinstalować. Muszą pozostać na MacBooku.