iPad czy MacBook? Co wybrać?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepiej kupić iPada, czy MacBooka? Panuje przekonanie, że MacBooki od Apple to rozwiązania przeznaczone do pracy zawodowej dla osób, które poszukują najwyższej produktywności. Z kolei iPady postrzegane są jako sprzęt do lekkich zadań i urządzenia do codziennego użytku prywatnego.
Czy zawsze tak być musi? Pora na odczarowanie tych mitów. Z tego artykułu dowiesz się, że zarówno MacBooki, jak i iPady mogą być wykorzystywane do pracy zawodowej oraz do użytku indywidualnego, a ich role często się odwracają lub pokrywają.
Rozwój iPada
Tablet z klawiaturą i rysikiem od Apple, czyli popularny iPad, na przestrzeni lat przeszedł znaczną metamorfozę. Pierwotnie urządzenie zostało stworzone z myślą o wykonywaniu prostych czynności. Premiera iPada miała miejsce w 2010 roku. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przeszedł jednak znaczną ewolucję. Przede wszystkim ten tablet Apple z klawiaturą ma coraz lepsze parametry techniczne i użytkowe, dzięki czemu może spełniać szereg dodatkowych funkcji. To już nie tylko rozwiązanie do użytku codziennego, ale również sprzęt przeznaczony do codziennej pracy.
Dynamika zmian w rozwoju iPada jest bardzo wysoka. Obecnie na rynku dostępne są modele z oznaczeniami: iPad Air, iPad Pro czy też iPad Mini. Te ostatnie charakteryzują się mniejszymi rozmiarami. Z roku na rok poprawiają się parametry techniczne, użytkowe i osiągi iPadów. Dzięki temu już teraz w wielu sytuacjach można wykorzystywać ten tablet zamiast laptopa i wykonywać na nim nawet zaawansowane prace. W określonych przypadkach z powodzeniem iPad zastąpi MacBooka. Profesjonaliści obrabiają za ich pomocą materiały graficzne, dźwiękowe i audiowizualne. Wydajność nowego iPada z klawiaturą pozwala na obsługę zaawansowanego oprogramowania. Dodatkowo na co dzień profesjonalista pracuje rysikiem na ekranie, co jest bardzo wygodne.
W 2021 roku na rynek wypuszczono nowy model producenta, czyli iPad Pro z procesorem M1. Urządzenie dostępne jest w wersji ekranu 11’’ oraz 12,9’’. Charakteryzuje się dobrymi parametrami technicznymi, dużą mocą obliczeniową oraz wysoką wydajnością. Dzięki temu z powodzeniem iPada można wykorzystywać do obsługi zaawansowanych programów graficznych lub montażowych oraz pracować na rozbudowanych plikach. Pod tym kątem sprzęt spełni oczekiwania najbardziej wymagających profesjonalistów. Starsze modele iPada Pro wyposażone są w procesor A12Z Bionic, który ma wyraźnie słabsze parametry, jednak doskonale sprawdzi się w przypadku lżejszych prac.
Potencjał MacBooka
Oczywiście najbardziej wymagające zadania zawodowe wykonuje się na laptopach Apple’a, czyli MacBookach. To najwyższa jakość sprzętu elektronicznego. Parametry laptopa można dostosować do swoich potrzeb. Dzięki temu MacBook może być wykorzystywany nie tylko do pracy kreatywnej, w tym m.in.: projektowania graficznego, obróbki materiałów czy też produkcji muzycznej. Z powodzeniem dobierzesz model przeznaczony do konsumpcji. Nowoczesny wyświetlacz Retina i wysokie możliwości audio sprawiają, że MacBook świetnie sprawdza się m.in. przy oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki czy też graniu w gry komputerowe. Potencjał zastosowania laptopów Apple’a jest naprawdę duży i zależy przede wszystkim od realnych potrzeb użytkownika.
W najnowszych modelach MacBooków Pro zainstalowano innowacyjne i wydajne procesory M3. Dzięki temu komputery mają gigantyczną moc obliczeniową i sprawdzą się w najbardziej wymagających zadaniach. Ponadto zwiększono wydajność pracy na baterii, dzięki czemu użytkowany laptop wytrzyma wiele godzin bez dostępu do zasilania z sieci energetycznej. To dodatkowo zwiększa potencjał użytkowy MacBooka.
Warto zwrócić uwagę na to, czym się różni MacBook Pro od Air. Przede wszystkim modele MacBook Air mają nieco słabsze parametry techniczne i pracują obecnie z wykorzystaniem starszych procesorów. Wciąż jednak zapewniają wysoką wydajność w kontekście pracy zawodowej oraz użytkowania indywidualnego. Z pewnością docenisz to, jak zrobić prezentacje na MacBooku szybko i sprawnie, oraz jak wykonać wiele innych codziennych prac z wykorzystaniem tych komputerów od Apple’a.
W jakich rolach lepiej sprawdzi się MacBook, a w jakich iPad?
Zarówno MacBooki, jak i iPady to urządzenia multifunkcjonalne. Warto jednak zastanowić się, w jakich rolach sprawdzają się lepiej. Na początku zwróćmy uwagę na rozmiar wyświetlacza. iPady mini mają wyświetlacz 8,3’’. Większe modele to przedział od 10,2’’ do 12,9’’. Z drugiej strony MacBooki to już rozmiar wyświetlacza na poziomie od 13’’ do 16’’. Oznacza to, że jeżeli poszukujesz podręcznego modelu, który zmieści Ci się do torebki lub plecaka i będzie bardziej mobilny, to przewagę zyskują iPady. Zwłaszcza teraz, gdy z powodzeniem można wykorzystywać iPad zamiast laptopa. Potencjał tego, co można robić na iPadzie, jest bardzo szeroki. Jeżeli jednak podróżujesz z torbą od laptopa i cenisz sobie wygodę pracy na większym wyświetlaczu, to MacBook będzie lepszą opcją.
Tablety iPad Pro czy Air doskonale sprawdzają się m.in. podczas zajęć na studiach. Pozwalają na sprawne robienie notatek, a ich bateria wytrzymuje wiele godzin intensywnego użytkowania. Ponadto urządzenia te z powodzeniem można wykorzystywać jako iPad do notatek na szkoleniach biznesowych lub podczas pracy, lub konsumpcji treści w środkach transportu. Większe gabarytowo MacBooki na studia również można wziąć, jednak do ich eksploatacji potrzebujesz większej przestrzeni, co może być trudne. Laptopy rekomendowane są w przypadku pracy stacjonarnej, gdzie nie wymaga się tak dużej mobilności. Poniżej wymieniono kilka kluczowych obszarów, w których MacBooki lub iPady zyskują nieznaczną przewagę.
Gdy potrzebujesz dużej mocy obliczeniowej
W przypadku najbardziej wymagających zadań, w tym zaawansowanej obróbki materiałów graficznych, edycji plików wideo czy też intensywnych obliczeń, wymagana jest duża moc obliczeniowa urządzenia. Ze względu na to w tej roli zdecydowanie lepiej sprawdzają się nowoczesne MacBooki Pro, które wyposażone są w procesory M3, dużą pamięć RAM oraz najlepsze parametry techniczne. Jeżeli potrzebujesz dużej mocy obliczeniowej i zastanawiasz się, czy iPad, czy laptop będzie lepszy, to rekomendujemy postawienie na MacBooka Pro.
Programowanie
Pod kątem programowania również polecamy MacBooki, które oferują pełne środowisko programistyczne, w tym dostęp do terminala. To kluczowe aspekty dla zawodowych programistów i deweloperów. Oczywiście iPady również można wykorzystywać w celu programowania, jednak zdecydowanie lepiej w tej roli sprawdzą się MacBooki.
Długotrwała praca
Zarówno MacBooki, jak i iPady gwarantują wysoką wydajność baterii i umożliwiają wielogodzinną pracę bez podłączenia do zasilania. Jeżeli zastanawiasz się jednak nad tym, co lepsze: iPad czy MacBook przy długotrwałej pracy, to zdecydowanie stawiamy na to drugie urządzenie. Jest to związane z tym, że MacBook posiada ergonomiczną klawiaturę i trackpad, które w kontekście wielu godzin pracy są zdecydowanie wygodniejsze. Oczywiście możesz wgrać word na iPada oraz dokupić do niego klawiaturę i myszkę, jednak ekran tableta jest odpowiednio mniejszy, co powoduje większe zmęczenie w trakcie pracy. iPady rekomendowane są w przypadku krótszych zadań, gdzie ergonomia pracy odgrywa mniejszą rolę.
Wielozadaniowość
Co wybrać pod kątem wielozadaniowości? Tu wybór nie jest prosty. Wydaje się jednak, że to system macOS w MacBookach oferuje bardziej zaawansowane funkcje i lepsze zarządzanie wieloma aplikacjami i oknami w jednym czasie. Sprawdza się to przede wszystkim przy pracy projektowej i biurowej. System iPadOS również jest rozbudowany i intuicyjny w obsłudze, jednak gwarantuje mniejszą wydajność w tym zakresie od macOS. Wielu użytkowników używa iPada jako komputera, jednak w bardziej zaawansowanej pracy na wielu aplikacjach tablet będzie odstawał.
Rysowanie i szkicowanie
Zajmujesz się rysowaniem i szkicowaniem hobbystycznie lub zawodowo? W tym obszarze zdecydowanie lepszym wyborem będzie iPad z funkcją Apple Pencil. To urządzenie dedykowane osobom, które na co dzień zajmują się wykonywaniem rysunków. Może to dotyczyć zarówno inżynierów i projektantów, jak i grafików czy też artystów. Potencjał użycia tableta z Apple Pencil jest szeroki, a urządzenie jest bardzo intuicyjne i wydajne. Ponadto tablety Apple gwarantują naturalne doświadczenia rysowania i doskonale odwzorowują tradycyjne rysowanie na arkuszach papieru. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto kupić iPada pod kątem rysowania i szkicowania, to zdecydowanie tak.
Mobilność
Pod kątem mobilności zdecydowanie wygrywa iPad. Przede wszystkim jest mniejszy, lżejszy i bardziej poręczny. Doskonale sprawdza się w podróży. Zmieści się w torebce lub plecaku i można korzystać z niego w środkach komunikacji, lub aucie. Umożliwia swobodne przeglądanie internetu, oglądanie filmów czy czytanie e-booków. Oczywiście modele laptopów MacBook Air również są lekkie i smukłe, jednak mają większe rozmiary i są mniej mobilne. Właśnie dlatego częściej wybiera się iPad na studia do robienia notatek oraz nauki w środkach transportu.
Prosta praca, przeglądanie internetu, Netflix i nauka
Jakie urządzenie Apple wybrać pod kątem podstawowych czynności? Tu wybór jest kwestią indywidualną, ponieważ zarówno iPad, jak i MacBook sprawdzą się doskonale. Oba urządzenia pozwalają wydajne wykonywanie podstawowej pracy biurowej, surfowanie po sieci, oglądanie filmów na platformach streamingowych czy też naukę. Jeżeli zastanawiasz się, czy iPad, czy MacBook na studia kupić, to jednak weź pod uwagę to, że do iPada należy dokupić klawiaturę. Tylko wtedy notowanie będzie wygodne, a nauka bardziej efektywna. Warto to jednak zrobić, ponieważ iPad to bardzo intuicyjny sprzęt. Jeżeli poszukujesz urządzenia do wykonywania podstawowych zadań, to Twoje potrzeby zaspokoją iPady i MacBooki od Apple’a.
Zacieranie granic między urządzeniami
Z roku na rok zacierają się granice pomiędzy iPadami i MacBookami. Coraz więcej użytkowników używa ich zamiennie do pracy zawodowej oraz do codziennej konsumpcji treści. Dodatkowo ekosystemy oprogramowania są ze sobą zbieżne, a producent Apple stawia na uniwersalne aplikacje do odtwarzania na dowolnym swoim sprzęcie. Świetnym tego przykładem jest m.in. iColud. Obecnie coraz więcej profesjonalistów decyduje się na korzystanie równolegle z dwóch urządzeń, tworząc funkcjonalne zestawy MacBook + iPad. Można używać ich zamiennie w zależności od swoich aktualnych potrzeb i miejsca pracy. Zbieżne ekosystemy ułatwiają pracę w takiej formie. Ponadto zarówno iPady, jak i MacBooki sprawdzają się w użytku profesjonalnym i prywatnym. Można również je połączyć i jednocześnie korzystać z większej liczby urządzeń Apple. Warto rozważyć różne możliwości. Umiejętne połączenie potencjału iPadów i MacBooków korzystnie wpłynie na efektywność i wygodę codziennej pracy.
MacBook czy iPad – co się bardziej opłaca?
Co się bardziej opłaca? Lepiej kupić MacBooka czy iPada? Oczywiście każdy taki zakup powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualnymi potrzebami użytkownika i docelowym przeznaczeniem sprzętu. Wszystko po to, aby parametry techniczne urządzenia były wystarczające. Podczas zakupów zwracamy również uwagę na ceny poszczególnych urządzeń. W tym akapicie zweryfikujemy koszty zakupu iPada i MacBooka, ceny niezbędnych akcesoriów oraz koszty eksploatacji urządzeń w dłuższej perspektywie. Sprawdźmy, co się bardziej opłaca.
Przede wszystkim iPady są zdecydowanie tańsze w zakupie. Podstawowe modele 9. generacji można kupić już za 1800 złotych. Ceny nowych modeli zaczynają się od 2300 złotych. Oczywiście mówimy tu o iPadach z mniejszymi wyświetlaczami. Najdroższe i najbardziej zaawansowane technologicznie modele iPadów z oferty Cortland kosztują 13 800 złotych. Dla porównania najtańsze MacBooki to wydatek rzędu 4600 złotych. Najdroższe i najbardziej rozbudowane modele to już wydatek na poziomie 39 000 złotych. Przeznaczone są do wykonywania najbardziej wymagających zadań.
W przypadku iPadów należy uwzględnić dodatkowe koszty związane m.in. z zakupem uchwytu, klawiatury, rysika czy też myszki. Tu komplet wysokiej jakości akcesoriów może kosztować nawet do dwóch tysięcy złotych.
Oczywiście iPady są zdecydowanie tańsze, jednak należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego właściwie oczekujemy. To w dużej mierze determinuje opłacalność zakupu danego urządzenia. Pod względem kosztów zakupu i eksploatacji MacBooki są droższe, jednak gwarantują lepszą wydajność techniczną i dostęp do zaawansowanych funkcji.
MacBook czy iPad – co wybrać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest zero-jedynkowa. Wspominaliśmy już o tym, że wybór urządzenia zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz docelowego przeznaczania sprzętu. Warto poddać analizie różne możliwe scenariusze, aby dokonać zakupu iPada lub MacBooka skrojonego na miarę swoich potrzeb. Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie obu urządzeń i wykorzystywanie ich wzajemnie do codziennej pracy lub w celach rozrywkowych w zależności od sytuacji i wykonywanych zadań. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez ekspertów Cortland. Znajdziesz w niej najwyższej jakości sprzęt elektroniczny producenta Apple, który dopasujesz do swoich potrzeb.