Pierwszym krokiem jest włączenie Terminala, czyli programu umożliwiającego komunikację użytkownika z Unixem. Ze względu na to, że jest to narzędzie bardzo potężne, a jego niewłaściwe użycie może mieć poważne konsekwencje, prosimy, abyście nie „grzebali” na własną rękę, a jedynie wypełniali instrukcję krok po kroku.
Najprostszym sposobem na uruchomienie Terminala jest kliknięcie klawiszy cmd + spacja, które wywoła okno Spotlight. Wyszukujemy hasło „Terminal” i zatwierdzamy Enterem. Powinno otworzyć się niewielkie okno, w którym należy wpisać sudo pico /etc/hosts ,a następnie nacisnąć Enter. Najprawdopodobniej zostaniecie zapytani o hasło administratora, ponieważ żądacie dotyczy plików systemowych. Wpisujecie, co trzeba i zatwierdzacie.
Waszym oczom powinno ukazać się identyczne okno, jak na poniższym zrzucie ekranu. Do zablokowania konkretnej strony internetowej potrzebujecie skróconego (np. yahoo.com) lub pełnego (np. www.yahoo.com) adresu, który dopiszecie zaraz za localhostem 127.0.0.1. Za pomocą control + O zapisujemy zmiany i zatwierdzamy je Enterem.
Używając control + X wracamy do poprzedniego ekranu i wpisujemy sudo dscacheutil -flushcache , czyli komendy odpowiedzialnej za wyczyszczenie pamięci DNS. Możemy teraz zamknąć Terminal, ponieważ nie będzie już więcej potrzebny. Aby sprawdzić czy niechciana strona została zablokowana, otwieracie dowolną przeglądarkę i wpisujecie jej adres w pole wyszukiwania. Jedyne, co powinno Wam się wyświetlić to pusta karta. Możecie mieć teraz pewność, że żadna nieodpowiednia strona nie zostanie już więcej włączona na tym urządzeniu.