Funkcja AirDrop umożliwia użytkownikom urządzeń od firmy Apple bezpieczne, wygodne i przede wszystkim szybkie przesyłanie plików takich jak fotografie, filmy, dokumenty, a nawet hasła dostępu. Przekazywane pliki są szyfrowane, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo nawet najbardziej wrażliwych informacji i zawartości.
Jak działa funkcja AirDrop i o czym należy pamiętać?
Trzeba mieć na uwadze fakt, że funkcja o nazwie AirDrop do prawidłowego działania wykorzystuje komunikację Bluetooth oraz Wi-Fi. Rozwiązanie działa więc optymalnie tylko wtedy, gdy urządzenia mają włączone obie te metody łączności bezprzewodowej, a także znajdują się blisko siebie. Funkcjonalność może być wykorzystywana wyłącznie przez posiadaczy sprzętów od Apple. Oznacza to, że w wygodny sposób możemy przesłać pliki na przykład pomiędzy dwoma smartfonami Apple iPhone lub między iPhone’em a iPadem. Dostępny zaś na MacBooku AirDrop ułatwi sprawną i bezpieczną wymianę danych z urządzeniem mobilnym dzięki zaledwie kilku kliknięciom.
Przed przystąpieniem do przesyłania plików należy upewnić się, że oba sprzęty są zalogowane do kont Apple ID. Jeśli zaś na którymkolwiek z nich aktywowaliśmy wcześniej funkcję Hotspot osobisty, to na czas bezprzewodowego przekazywania materiałów z użyciem AirDrop powinniśmy ją wyłączyć.
Jak włączyć AirDrop w iPhone?
Korzystanie z AirDrop jest możliwe tylko i wyłącznie po prawidłowym skonfigurowaniu tej funkcjonalności i odpowiednim ustawieniu trybu udostępniania. Dotknięcie i przytrzymanie ikony AirDrop z poziomu karty ustawień iPhone’a umożliwi nam wybranie jednej z trzech dostępnych opcji:
- Odbieranie wyłączone — urządzenie nie będzie widoczne dla nikogo.
- Tylko kontakty — urządzenie będzie widoczne tylko dla osób znajdujących się w naszych kontaktach.
- Wszyscy — urządzenie będzie widoczne dla wszystkich osób korzystających z urządzeń Apple i funkcji AirDrop.
Korzystanie z AirDrop na iPhonie
Przesyłanie plików z wykorzystaniem zaimplementowanej w iOS funkcji AirDrop odbywa się szybko i przyjemnie. Dostępny na iPhonie AirDrop jest widoczny w wielu aplikacjach systemowych, dlatego też skorzystanie z niego będzie bezproblemowe nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników.
Na kompatybilnym smartfonie wystarczy odszukać bowiem element, który chcemy wysłać, wybrać opcję Udostępnij, a następnie AirDrop. Później nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wybrać urządzenie, któremu chcemy udostępnić wybrane zdjęcie lub film. Na sprzęcie adresata pojawi się komunikat wraz z dwiema opcjami do wyboru — Odrzuć lub Przyjmij. Powiadomienie nie wyświetli się natomiast w przypadku, gdy treści przekazywane są pomiędzy urządzeniami zalogowanymi do tego samego konta Apple ID. Pliki wysyłają się wtedy automatycznie i nie jest wymagane zatwierdzenie ich transferu.
Co warte podkreślenia, AirDrop do otwarcia otrzymanej zawartości zawsze wybierze tę aplikację, której użyto do jej udostępnienia. Przesłane fotografie z wakacji możliwe będą do podziwiania z poziomu aplikacji Zdjęcia, a strona internetowa zawierająca ciekawy artykuł pojawi się w naszej ulubionej przeglądarce Safari.
Włączenie funkcji AirDrop na MacBooku
Kompatybilny z rozwiązaniem AirDrop MacBook może skorzystać natomiast z jednego z trzech poniższych trybów działania. Dostosujemy go z poziomu systemu operacyjnego macOS.Nikt — funkcja przesyłania plików jest nieaktywna.
Tylko kontakty — komputer Mac będzie widoczny tylko dla osób znajdujących się w kontaktach.
Każdy — komputer Mac będzie widoczny dla każdego kompatybilnego urządzenia Apple znajdującego się w pobliżu.
Jak korzystać z AirDrop na komputerze Mac?
Używanie funkcjonalności AirDrop jest równie przyjemne z poziomu komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego macOS. Użytkownicy mają do wyboru kilka możliwości udostępniania plików, a każda z nich jest szybka i prosta w realizacji.
Pierwsza z nich wymaga zaznaczenia materiału, który w mgnieniu oka chcemy przekazać do innego urządzenia. Następnie klikamy opcję Udostępnij, po czym zaznaczamy AirDrop. Naszym oczom ukaże się komunikat z instrukcją skutecznego udostępniania. Zgodnie z wyświetlonymi na ekranie wytycznymi, inne osoby korzystające z iOS muszą aktywować na swoim sprzęcie funkcję AirDrop, a posiadacze Maców powinni przejść do AirDrop z poziomu Findera.
Druga opcja polega na uruchomieniu AirDrop w aplikacji Finder. Odpowiednia ikonka znajduje się w pasku bocznym, dlatego zawsze mamy ją pod ręką. Należy pamiętać, że w jej głównym oknie wyświetlają się tylko i wyłącznie te urządzenia, które znajdują się w pobliżu. Przekazanie im właściwego pliku polega na przeciągnięciu go w kierunku nazwy konkretnego odbiorcy.
AirDrop nie działa? Oto co należy sprawdzić
Jeżeli z trudnych do określenia przyczyn rozwiązanie AirDrop nie działa lub udostępnianie plików nie jest możliwe, warto upewnić się, czy na każdym z urządzeń skonfigurowano tę funkcję we właściwy sposób.
Funkcjonalność wymaga aktywacji zarówno łączności Bluetooth, jak i Wi-Fi. Wykrywanie urządzeń możliwe jest dzięki pierwszej z nich, natomiast druga odpowiada za szybkie przesyłanie plików. Wyłącznie którejkolwiek z nich może skutkować problemami z działaniem AirDrop.
Należy się również upewnić, że nasz sprzęt jest widoczny dla innych i pozostaje otwarty na odbieranie plików z zewnątrz. Możemy w łatwy sposób wyłączyć odbieranie, włączyć je tylko dla naszych kontaktów lub dla wszystkich urządzeń znajdujących się w pobliżu. W przypadku iPhone’ów należy też odblokować ekran, a komputery Mac nie mogą znajdować się w trybie uśpienia.